Google'da Birinci Sayfada Çıkmak

Birkaç yıllık deneyimlerim sonucunda arama motorlarında ilk sayfada yer almanın püf noktalarını maddeler halinde sizlere aktaracağım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bir SEO Uzmanı değilim. Dolayısıyla yazdığım bu makalenin bir genel kanun gibi karşılanması taraftarı hiç değilim. Giriş kısmını yaptıktan sonra deneyimlerimi bir örnek üzerinden vermeye çalışacağım. Son zamanlarda yazdığım bir içerik yönetimi sayesinde Çizgi Filmler adlı web sitesinde güncel adımları uygulamaya çalıştım. Bu site gündür çalışmakta ve halen güncellenmektedir. Bu arada artı bir parantez olarak başlığı neden "Arama Motorlarında Birinci Sayfaya Çıkmak" değil de "Google'da Birinci Sayfada Çıkmak" olarak yazdın diye soranlara da, "Pazar payı" kısmına baktığımızda nedenini anlayacaklardır.

Gelelim maddelere.
1) CDN kullanmak avantaj sağlayacaktır.
Örnek olarak Almanya'dan bu siteyi ziyaret edecek bir kişi için resim, sitil, javascript dosyalarının yüklenmesi gecikmeye neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için statik dosyaları (resim, css, js) en yakın lokasyondan ziyaretçinin bilgisayarına göndermek bu iş için en iyi yöntem olacaktır. Dolayısıyla resim adresleri http://www.cizgi.site/images/resim.jpg olarak değil de http://cdn.cizgi.site/images/resim.jpg adresinden çağırmak doğru bir tercih olacaktır. CDN hizmetini ücretsiz sunan firmalar bulunmaktadır. Örnek olarak Netdirekt ve Fastly firmaları ücretsiz CDN hizmeti vermektedir.

2) Resimleri küçültme yapın.
Bildiğiniz üzere kullanıcıların mobil kullanım değerleri gün geçtikçe artmaktadır. Hal böyle olunca da mobil trafik nedeniyle insanlar daha az trafik harcamayı tercih etmektedir. Buna bağlı olarak da mobilde hızlı açılan sayfalar kullanıcılar için artı bir tercih sebebidir. Resimleri küçültme işlemi için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar:
a - Photoshop
b - Resim sıkıştırma siteleri
c - Resim sıkıştırma eklentileri
şeklinde listeleyebiliriz.
a - Bu seçeneği için kısa bir örnek vermek gerekirse bu resim sıkıştırma işlemine tabii tutulmamıştır. Boyut olarak 52.35 KB olarak görünmektedir.
Harika Kanatlar Çizgi Film

Şimdi ise resimi Photoshop yardımıyla sıkıştıralım.
Photoshop ile Resim Sıkıştırma

İşlemi yaptıktan sonra boyutun 22 KB olduğu görülmektedir. Boyut olarak azalma oldu fakat görsel açıdan kaydebilen bir şey olmamıştır.
Harika Kanatlar Çizgi Film

b - Resim sıkıştırma sitelerinden bir tanesine örnek vermek gerekirse: TinyJPG adlı internet sitesitesinden resimlerinizi yükleyip sıkıştırılmış bir şekilde size geri veriyor.
c - Resim sıkıştırma eklentileri adlı seçenekte ise eğer ki bir wordpress sayfası kullanıyorsanız Wordpress eklenti sayfalarında bu tip bir eklentiyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

3) SEO uyumlu link yapısı ile çalışmalar yürütün.
Bu konuyla ilgili kısa bir örneği dile getirmek istiyorum. Biraz eskilere gittiğimizde link yapısı birçok sitede domain.com/iletisim.aspx veya domain.com/contact.aspx şeklinde idi. Görüldüğü gibi iletişim sayfasını anlatmak için daha uzun cümleler kuruluyordu. Fakat kullanıcı deneyimleri sonucu daha iyi bir netice ortaya çıkmıştır. Bu da "domain.com/iletisim" şeklinde arama motoru dostu link yapısı. Klasik bir ziyaretçi profili sitenizi ziyaret ettiğinde size ait sitede linkleri görmese bile muhtemelen diğer linklerinizi adres satırına yazarak sayfalar arası geçiş sağlayabilecektir. Mesela "domain.com/hakkimda" sayfasını gezmesi kuvvetli ihtimaller arasında olacaktır. Kısaca, arama motorları bize diyor ki: "Link yapınız basit olsun, ziyaretçiler link yapısı üzerindeki sistematiği rahatça anlamalı".
Bir başka örneği vermek gerekirse, Çizgi Filmleri yayınladığım internet sitesinde şu tip link mantığıyla ilerledim. "Pepee'nin Kalbim Kırıldı" adlı çizgi film sayfasını "http://www.cizgi.site/pepee/47-kalbim-kirildi" şeklinde yer edindirdim. Peki biraz daha dikkat edersek yapının "http://www.cizgi.site/{kategori}/{çizgi film adi}" şeklinde olduğunu görürüz. Demek ki {çizgi film adi} adlı parametreyi silersek o çizgi filme ait kategoriye ulaşmış olacağız. Bu ise kullanıcı için rahatlık sağlayacaktır.

4) Snippet kullanın.
Güncelleme işlemleri devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz hiçbir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yaz

Avatar

REKLAM

DDos Koruma, Botnet Koruma, Layer 7 Saldırı koruması, Sanal sunucu, Vds sunucu

REKLAM

Çizgi Filmler

INSTAGRAM VIDEO İNDİR

Instagram Video İndirme Aracı

EN

  • Popüler
  • Yeni
  • Son Yorum